Moneytolia Card

28 Kasım 2023 /Finans

Yurt Dışına Nasıl Para Gönderilir?

Yurtdışındaki arkadaşlarınıza veya ailenize büyük miktarlarda para göndermenin birkaç yolu vardır. Hız genellikle birincil amaç olsa da, yurt dışına para göndermenin maliyetleri ve güvenliği de dikkate alınmalıdır.

Yurtdışındaki arkadaşlarınıza veya ailenize büyük miktarlarda para göndermenin birkaç yolu vardır. Hız genellikle birincil amaç olsa da, yurt dışına para göndermenin maliyetleri ve güvenliği de dikkate alınmalıdır. Havale, ACH veya nakitten nakite transferler, bankadan bankaya transferlere göre daha ucuz alternatifler olabilir. Son olarak, ön ödemeli banka kartlarının alıcıları genellikle bir aktivasyon ücreti ödedikten sonra kartları para çekmek veya alışveriş yapmak için kullanabilirler.

Tüketiciler banka havalesini tamamlamak için birkaç banka ve fintech şirketi arasından seçim yapabilir ancak şu hususları dikkate almaları gerekir:

 • Ücretler

 • Miktar limitleri

 • Zamanlama

 • Para hedefleri

 • Ülkeler

 1. Ücretler

Ücretler, Western Union veya PayPal gibi bir bankanın veya şirketin yurt dışına para göndermek için sizden alacağı ücrettir. Ücret genellikle miktarın bir yüzdesidir. Unutulmaması gereken bir başka faktör de, şirketin muhtemelen döviz kuru üzerinden sizden bir fiyat artışı talep edeceğidir. Tüketiciler, Meksika veya Çin gibi başka bir ülkeye ABD doları gönderirken en iyi döviz kurunu beklememelidir.

 1. Miktar Limitleri

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de miktar limitleridir. Seçtiğiniz banka veya şirkete bağlı olarak, çeşitli uluslararası bankacılık düzenlemelerine uymak için yurt dışına gönderebileceğiniz minimum bir tutar ve ayrıca maksimum tutarlar olacaktır. Limitler, her işlem için geçerli olabilir veya belirli bir süre boyunca kümülatif bir miktar olabilir.

 1. Zamanlama

Önemli faktörlerden biri, paranın başka bir ülkeye varmasının ne kadar sürdüğüdür. Paranın aile üyenizin banka hesabına geçmesi birkaç gün veya daha uzun sürebilir. Yurtdışından para transferi anında olması gerekiyorsa başka seçenekler de mevcuttur. Alıcınızın yakında paraya ihtiyacı varsa, rahatlık için başka bir ücret ödemeyi planlayın.

 1. Para Hedefleri

Bazı hizmetler bir banka hesabına para aktarır, ancak diğerleri alıcının hizmette bir hesabı olmasını gerektirir. Para transferi gerçekleşmeden önce hangi seçeneğin en uygun olduğunu belirleyin. Western Union gibi diğer şirketler, insanların gerçek parayı çeşitli fiziksel konumlardan almalarına izin verir.

 1. Ülkeler

Birçoğu belirli ülkelere odaklandığından ve her yerde mevcut olmadığından, çeşitli hizmetleri araştırın ve karşılaştırın. Bazı ülkelerde ABD'den para almak bir seçenek olmayabilir.

Uluslararası olarak en az ve en düşük ücretlerle nasıl para gönderileceğini belirlerken birkaç faktörün dikkate alınması gerekir. Favori uygulamanızın tüm transferleriniz için en iyi seçenek olduğunu düşünmeyin. Ücretler teslimat veya ödeme yöntemine, hıza ve konuma göre değişir, bu nedenle her yeni transfer varış noktası için araştırma yapmak akıllıca olacaktır.

Uygulamayı en iyi döviz kuruyla kullanmak, alıcınızın gönderdiğiniz paranın neredeyse tamamını almasını sağlar. Transferinizin ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak, bazı hizmetler size daha fazla para kazandırabilir.

Fon ister aile veya arkadaşlar için, ister uluslararası varlıklar satın almak için olsun, büyük meblağları uygun bir şekilde göndermek genellikle zordur. Ek olarak, bu kadar çok seçenek mevcutken, insanların finans kurumlarının yurtdışına para gönderme ve alma için sunduğu çeşitli yöntemlerin hızını, desteğini ve maliyetlerini hesaba katması gerekiyor. Aşağıda, bu görevi gerçekleştirmenin en iyi ve en güvenli beş yolu bulunmaktadır.

1. Bankadan Bankaya Transferler

Bazı bankalar, insanların parayı doğrudan bir banka hesabından alıp bir alıcının banka hesabına teslim etmesine izin verir. Bu tür işlemler çevrimiçi, telefonla veya teslim eden bankada şahsen düzenlenebilir. Kuruma bağlı olarak bir ücretleri olabilir ve hem gönderici hem de alıcı banka için hesap ve yönlendirme numaraları gereklidir.

 • Hız, maliyetler ve destek, yurtdışına para gönderirken dikkate alınması gereken faktörlerden bazılarıdır.

 • Bankalar yurtdışına para transfer edebilir, ancak daha düşük döviz kurları ve daha yüksek ücretler onları alternatiflere göre daha pahalı hale getirebilir.

 • ACH, nakitten nakite ve banka havaleleri başka seçenekler sunar.

 • Ön ödemeli banka kartlarının alıcıları, bunları nakit çekmek veya alışveriş yapmak için kullanabilirler.

Bazı bankalar biraz daha küçük miktarların transferi için özel havale programları sunabilir. Ancak bu gibi durumlarda döviz kurlarına bakmak önemlidir.

2. Havaleler

Ayrıca, bir banka hesabından diğerine banka havalesi yoluyla büyük meblağlarda para göndermek mümkündür. Bu tür transferler, gerekli formları dolduran teslim eden bankadaki bir banka yetkilisi aracılığıyla başlatılır. Banka havaleleri çoğunlukla şahsen yapılmalıdır. Bu tür bir hizmet için ayrıca bir ücret vardır, ancak banka havaleleri ilgili her iki banka için de koruma sağlar ve bu da ücreti buna değer kılar.

3. Otomatik Takas Odası İşlemleri (Automated Clearing House Transactions)

Banka havaleleri ve bankadan bankaya transferlere benzer şekilde, ACH işlemleri elektroniktir ancak işlem alışverişini işlemek için aracı görevi gören bilgisayar tabanlı bir takas odası kullanır. Örneğin Federal Rezerv bankası, 2019'daki tüm ticari ACH işlemlerinin %63'ünü işleyen en büyük ABD ACH operatörüdür. Bunu yapmak için, her iki tarafın da bankaya özgü talimatları izlemesi gerekir.

4. Nakitten Nakite Transferler

Bir kişinin nakit olarak büyük miktarda parası varsa ve bunu yurtdışına göndermesi gerekiyorsa, bu parayı uluslararası bir para transfer merkezine transfer etmek için yurtiçi, kapıda ödemesiz para transfer merkezlerini kullanmak mümkündür. Western Union, MoneyGram ve Ria gibi kurumlar, bu tür bir hizmet sunan klasik oyunculardır. 

Son birkaç yılda, birçok fintech şirketi uluslararası para transferi sağlamaya başladı. Sektörde öne çıkan bazı isimler Wise, Payoneer, PayPal ve WorldRemit'tir. Fiziksel nakit, bu para transfer merkezlerinden birine yatırılır. Yerel para birimi, hedef ülkenin para birimine çevrilir ve alıcı tarafından anlaşmalı bir para transfer merkezinden alınabilir.

5. Ön Ödemeli Banka Kartları

Ön ödemeli bir banka kartıyla para gönderebilen bazı hizmetler vardır. Büyük miktarda para göndermek için bu yöntem seçilirse, gönderen ön ödemeli bir banka kartına nakit para yükleyebilir ve parayı alan kişi ön ödemeli banka kartını kullanarak parayı çekebilir. Bazı durumlarda, ön ödemeli kart, normal bir banka kartında olduğu gibi alışveriş yapmak için kullanılabilir. Ancak, normalde bir aktivasyon ücreti veya aylık ücret vardır.